Toshkent shahar Chilonzor tumani Gagarin ko’chasi 41-uyda yashovchi aholi qarovsiz hayvonlarni kimdir tomonidan ommaviy ravishda zaharlashidan xavotirda. Ular qarovsiz hayvonlar boshpanalar to‘lib-toshgani uchun ularga yordam berishdan bosh tortishgan.
“Ekolog” jamoat birlashmasi zooko‘ngillisi Evgeniya Bulatova voqea joyiga borib, aholi bilan suhbatlashgan va mushuklarni ushlashda ulardan yordam so‘ragan. Ikkita mushuk qutqarilib, ammo bitta mushuk zahardan azob chekib, vafot etdi.
Mushuklarni zaharlash INSONIYLIKKA KIRMAYDI:
1. Bu hayvonlarga nisbatan shafqatsizlikdir.
Mushuklar og’riq, qo’rquv va azob-uqubatlarni boshdan kechiradigan tirik mavjudotlardir. Zaharlanish og’riqli, azobli o’limga olib keladi..
2. O‘zbekistonda hayvonlarga shafqatsiz munosabatda bo‘lish, jumladan zaharlash taqiqlanadi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 3 dan 5 BRV gacha jarima bilan jazolanadi.
3. Boshqa hayvonlar va odamlar uchun xavf
Zaharlangan yemakni nafaqat mushuklar, balki itlar, qushlar va hatto bolalar ham tasodifan yeyishi mumkin. Bu fojiali oqibatlarga olib kelishi mumkin.
4. Ekologik zarar
Mushuklar ekotizimning bir qismidir. Ularning yo’q qilinishi sichqon va kalamushlarning ko’payishiga va tabiatdagi boshqa nomutanosibliklarga olib kelishi mumkin.
5. Agar mushuklar noqulaylik tug’dirsa (masalan, ko’chadagi qarovsiz hayvonlar), muammoni hal qilishning insoniy usullari mavjud: sterilizatsiya, boshpana topish, ko’ngillilar va hayvonlar huquqlari faollarini jalb qilish.
Mushuklarni zaharlash nafaqat g’ayriinsoniy, balki jamiyat va atrof-muhit uchun ham xavflidir.
Odamlar, ODAM bo’ling. Uysiz hayvonlar ham SIZ KABI yashashni xohlaydi!