Noqonuniy qum-shag‘al olish natijasida Zarafshon daryosi sathi 8–10 metrga pasaymoqda
Daryo o‘zanidan noqonuniy qum-shag‘al olish natijasida Zarafshon daryosi sathi 8–10 metrga pasayib ketmoqda. Bu esa milliy bog‘ hududidagi o‘simlik va hayvonot dunyosiga jiddiy zarar yetkazib, tabiiy ekotizimning buzilishiga olib kelishi mumkin.
Zarafshon milliy tabiat bog‘i hududida noqonuniy qum-shag‘al qazish ishlari olib borilayotgani haqida bog‘ xodimlari jiddiy xavotir bildirmoqda. Bog‘ ilmiy xodimi Holmanov Erkin Bazarovichning ma’lum qilishicha, Prezident tomonidan 2024-yil 14-yanvarda respublikadagi olti daryoda moratoriy e’lon qilingan bo‘lib, ular qatorida Zarafshon daryosi ham bor.
Shunga qaramasdan, 2026-yil 5-may kuni kechasi Zarafshon milliy tabiat bog‘ining 1-bo‘lim, 1-kvartal hududi ro‘parasida ayrim tadbirkorlar tomonidan noqonuniy ravishda qurilish materiallari qazib olinayotgani qayd etilgan. Ta’kidlanishicha, qazish ishlari asosan tungi vaqtda amalga oshirilmoqda.
Bog‘ xodimlari fikricha, daryo o‘zanidan noqonuniy qum-shag‘al olish natijasida Zarafshon daryosi sathi 8–10 metrga pasayib ketmoqda. Bu esa milliy bog‘ hududidagi o‘simlik va hayvonot dunyosiga jiddiy zarar yetkazib, tabiiy ekotizimning buzilishiga olib kelishi mumkin.
Mutaxassislar va bog‘ xodimlari ushbu holatga mas’ul tashkilotlar e’tibor qaratishini, noqonuniy qazish ishlariga chek qo‘yilishini so‘ramoqda. Shuningdek, ular ekologik muammoni jamoatchilikka yetkazish orqali milliy bog‘ni asrashga hissa qo‘shishga chaqirmoqda.

Река Зарафшан в опасности
Из-за незаконной добычи песка и гравия уровень реки Зарафшан снижается на 8–10 метров. Это может привести к уничтожению растительного и животного мира на территории национального парка и серьезному нарушению природной экосистемы.
Сотрудники Зарафшанского национального природного парка выражают серьезную обеспокоенность в связи с незаконной добычей песчано-гравийных материалов на территории, прилегающей к парку. Научный сотрудник парка Холманов Эркин Базарович сообщил, что 14 января 2024 года Президентом был введен мораторий на добычу в руслах шести рек республики, одной из которых является река Зарафшан.
Несмотря на это, вечером 5 мая 2026 года напротив территории 1-го квартала 1-го отдела Зарафшанского национального природного парка были зафиксированы незаконные работы по добыче строительных материалов, предположительно осуществляемые предпринимателями. По словам сотрудников, основные работы проводятся в ночное время.
Работники парка отмечают, что из-за незаконной добычи песка и гравия уровень реки Зарафшан снижается на 8–10 метров. Это может привести к уничтожению растительного и животного мира на территории национального парка и серьезному нарушению природной экосистемы.
Сотрудники парка обращаются к ответственным организациям с просьбой обратить внимание на данную ситуацию и принять меры по прекращению незаконных работ. Они также призывают общественность поддержать сохранение национального парка путем освещения проблемы в социальных сетях и СМИ.